Data publikacji: 2022-05-25 Autor: Andrzej Janicki Komentarze: 0
Jakie śruby do konstrukcji stalowych

Niektóre konstrukcje stalowe nie chcemy ze sobą nitować lub spawać. Czy w takim razie możemy mieć do czynienia z zupełnie innym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o połączenie ze sobą stalowych elementów? Okazuje się, że jest to nie tylko możliwe, ale jednocześnie do tego celu dedykowane są specjalne śruby. Warto w takim razie dowiedzieć się, czym wyróżniają się takie śruby, a także na co należy zwracać uwagę przy ich zakupie.

Jakie śruby wybrać do konstrukcji stalowych

Jeżeli rzeczywiście dokładnie zastanawiamy się nad tym, jakie śruby najlepiej sprawdzą się w przypadku łączenia ze sobą konstrukcji stalowych, to koniecznie powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na śruby z łbem sześciokątnym. Oczywiście nie może to być dosłownie każdy tym śrub, ale muszą one spełniać określone wymagania pod względem wytrzymałości, a także nośności.

Przede wszystkim są to śruby, które muszą spełniać normę DIN 7990. Jednocześnie muszą wykazywać się odpowiednią klasą twardości. Ponieważ śruby, które nie będą spełniać tych norm, okażą się najzwyczajniej za słabo wytrzymałe. To co jest również ważne, to przede wszystkim doskonała ochrona przed korozją. Powinniśmy mieć na uwadze to, że najczęściej takie konstrukcje stalowe, jak i również śruby dedykowane do tego typu połączeń są najczęściej wystawione na działanie różnych czynników atmosferycznych. To prowadzi do tego, że elementy łączeniowe powinny przynajmniej posiadać warstwę wierzchnią ocynkowaną.

Rozmiar śrub dedykowanych do stalowych konstrukcji

Chyba nie powinno być zbyt dużym zaskoczeniem, że istnieją również pewne standardy wśród śrub, które można używać do łączenia stalowych konstrukcji. W tym przypadku rzeczywiście najczęściej powinniśmy wybierać między innymi takie śruby jak M16, M24, czy też M30. Nie zapominajmy jednak pod żadnym pozorem również o tym, że dodatkowo tego typu śruby mogą być wyprodukowane na indywidualne zamówienie. Wtedy oczywiście muszą one spełniać wszystkie pozostałe normy bezpieczeństwa, a także swojej jakości.

Łączenie konstrukcji stalowych przy pomocy śrub

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób dochodzi do połączenia stalowych konstrukcji przy pomocy śrub? Przede wszystkim warto dobrać tutaj odpowiedni rodzaj śrub, które mogą wyróżniać się połączeniem zakładkowym lub też nakładkowym. Nie zapominajmy także o tym, że każdy z tych rodzajów śrub dzieli się jeszcze na poszczególne podgrupy. Na przykład śruby sprężone, czy też niesprężone, to typy śrub, które wchodzą w skład grupy śrub nakładkowych. Zastosowanie takich śrub jest dość proste, jednak musimy mieć pewność, że są one odporne na poszczególne czynniki atmosferyczne. Jak widzimy, możliwości wyboru śrub do konstrukcji stalowych jest naprawdę sporo. Wszystko tak naprawdę będzie zależeć dokładnie od tego, jaki rodzaj konstrukcji stalowej musimy ze sobą połączyć. Jest to bardzo ważne, ponieważ muszą być odpowiednio dopasowane wszystkie parametry śrub. Wtedy przynajmniej będziemy mieli całkowitą pewność tego, że śruby będą rzeczywiście gwarantowały odpowiednie bezpieczeństwo.