Data publikacji: 2022-05-25 Autor: Andrzej Janicki Komentarze: 0
Nakrętki samohamowne

Zastanawiasz się nad tym, czy niektóre połączenia można jeszcze bardziej zabezpieczyć, aby mieć pewność, iż mimo oddziaływania zdecydowanie większych sił, z pewnością nie dojdzie do poluzowania takiego połączenia? To właśnie dlatego stworzono nakrętki samohamowne. Okazuje się, że mają one na celu zabezpieczenie standardowych połączeń. Warto w takim razie dowiedzieć się, czym dokładnie są takie nakrętki, a także jakie posiadają dokładnie zastosowanie.

Nakrętki samohamowne – co to?

Pierwsza odpowiedź dotycząca to, czym są tak naprawdę samohamowne, odnosi się do samego nazewnictwa. Ponieważ tutaj będziemy mieć do czynienia przede wszystkim z nakrętkami, które nazywa się również samokontrującymi lub też samozabezpieczającymi. Bardzo często są one sześciokątne, jednocześnie wykonane z powierzchni ocynkowanej. W związku z tym mamy całkowitą pewność tego, iż nakrętki są odporne nie tylko na korozję, ale również zmieniające się warunki atmosferyczne. Oczywiście nakrętki samohamowne muszą spełniać odpowiednie standardy bezpieczeństwa. W takich okolicznościach, jeżeli decydujemy się na zakupie konkretnych nakrętek, to pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapominać o sprawdzeniu, czy posiadają odpowiednie atesty.

Zastosowanie nakrętek samohamownywch

Gdy nadal zastanawiasz się nad tym, do czego tak naprawdę przeznaczone są nakrętki samohamowne, to nie powinniśmy zapominać o zbyt dużej sile, która będzie wywierana na połączenie śruby. W związku z tym, możemy się jednocześnie przekonać, że bardzo często niektóre połączenia zarówno te konstrukcyjne, ale nie tylko, narażone są właśnie na zbyt duże oddziaływanie siły. Tutaj wystarczy, że będziemy mieli do czynienia z przejeżdżającymi ciężarowymi samochodami, lub też z pociągami, które wywierają wstrząsy. Bardzo często zapomina się również o mikroruchach płyt tektonicznych. Ponadto nakrętki samohamowne doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie będziemy mieli pewności tego, czy rzeczywiście konstrukcja będzie wystarczająco wytrzymała.

Zasada działania nakrętek samohamownych

Wiedząc już, czym dokładnie są nakrętki samohamowne, a także w jakich okolicznościach mogą być wykorzystane, pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapominać także o tym, jak wygląda ich zasada działania. Tak naprawdę, jeżeli będzie dochodziło do większego nacisku w postaci siły, to niestety śruby bez nakrętek samohamownych zaczną się luzować. Zupełnie inaczej będzie w przypadku zastosowania takich nakrętek. Ponieważ wtedy dochodzi do powstania zjawiska tarcia. W związku z tym wszystkie elementy również pozostają na swoim miejscu.

Jak widać, zastosowanie nakrętek samohamownych jest niezwykle ważne. Jednak nie zapominajmy również o tym, iż takie nakrętki koniecznie powinny wyróżniać się jak najwyższą jakością, która będzie potwierdzona odpowiednimi atestami. Rzeczywiście jest to bardzo ważne, szczególnie gdy zależy nam na tym, aby łączenie konkretnych elementów było nie tylko wytrzymałe na różne czynniki mechaniczne, ale jednocześnie zapewniały doskonałą stabilizację przez długie lata.