Data publikacji: 2022-09-30 Autor: Andrzej Janicki Komentarze: 0
Jakie kołki do betonu komórkowego

Czasami chcemy powiesić coś na ścianie, która została zbudowana z betonu komórkowego. W takich okolicznościach należy wziąć pod uwagę kołki rozporowe. Jednak nie są to tradycyjne kołki, które mogłyby się okazać zbyt słabym elementem mocującym. Warto w takim razie zastanowić się nad tym, jakie kołki będą dedykowane do betonu komórkowego, a także czym się różnią one od uniwersalnych kołków.

Kołki rozporowe do mocowania różnych elementów

Uniwersalne kołki rozporowe wykorzystywane są w przypadku większości prac montażowych. Są one przeznaczone do powierzchni, które wyróżniają się pełną strukturą. Najczęściej ich średnica waha się od 6 mm. Oczywiście różnią się one między sobą głównie materiałem, z jakiego zostały wykonane, a także długością trzpienia. Dlatego nie będziesz mieć większych problemów z tym, aby dopasować rodzaj konkretnego kołka rozporowego do planowanej pracy montażowej.

Wybór kołków rozporowych do betonu komórkowego

Jeżeli jednak planujesz montaż różnych elementów lub mebli w powierzchni wykonanej z betonu komórkowego, to koniecznie musisz zdecydować się na specjalnie dedykowane do tego celu kołki rozporowe. Ich cechą charakterystyczną jest to, iż wyróżniają się specjalnym gwintem przypominającym kształtem spirale. Jest to bardzo ważne, aby odpowiednio posadowić kołki rozporowe.

Warto mieć na uwadze, iż bardzo często beton komórkowy jest bardzo miękkim materiałem, dlatego zastosowanie tradycyjnych kołków rozporowych może doprowadzić do tego, że nie będą one tak stabilnie osadzone. Pamiętajmy również o tym, iż do betonu komórkowego, raczej nie wybieramy kołków rozporowych, których średnica jest mniejsza niż 6 mm. Wybierając kołki rozporowe do takiej ściany mamy do wyboru kilka różnych wariantów. Wśród nich wymienia się między innymi kołki metalowe lub też nylonowe. W ten sposób wybierzesz takie elementy przeznaczone do mocowania, dzięki którym będziesz mógł z powodzeniem zawiesić meble lub dekoracje wyróżniające się dużą wagą.

Kołki rozporowe do betonu komórkowego a ich jakość

Jeżeli decydujesz się na kołki rozporowe, to warto upewnić się, czy będą one wyróżniać się bardzo wysoką jakością. Jest to ważne, ponieważ kołki nie mogą być narażone na działanie korozji. Ponadto po ich przymocowaniu powinniśmy być pewni tego, iż nie dojdzie do ich szybkiego uszkodzenia lub degradacji. Dlatego należy skupiać się wyłącznie na kołkach rozporowych, które posiadają odpowiednie atesty oraz certyfikaty bezpieczeństwa.

Należy pamiętać o tym, iż kołki rozporowe nie są jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu można przymocować do betonu komórkowego różnego rodzaju meble lub dekoracje. W takim przypadku świetnie sprawdzą się między innymi kotwy chemiczne. Ich działanie opiera się głównie o zatrzymanie specjalnej śruby w masie wykonanej z żywicy oraz utwardzacza. Jest to świetna propozycja, jeżeli chcesz zamontować przedmioty, których ciężar jest dość spory. W przypadku bardzo dużych obciążeń należy zdecydować się na kotwy mechaniczne. Niezależnie od wyboru elementu przeznaczonego do mocowania, należy szukać najlepszej jakości produktów.