Data publikacji: 2022-06-29 Autor: Andrzej Janicki Komentarze: 0
Prawidłowy montaż blachodachówki

Blacha oraz blachodachówka to sposoby na pokrycie dachu, których popularność wciąż rośnie. Są dostępne w wielu wariantach, jeśli idzie o wygląd, estetyczne i trwałe, a dodatkowo ich montaż jest prosty. Łatwość montażu sprawia, iż można się go podjąć nawet samodzielnie, bez angażowania fachowców i wydawania pieniędzy. Jak prawidłowo kłaść blachodachówkę i do czego i jak użyć blachowkrętów?

Dach z blachodachówki – dlaczego warto?

Blachodachówka to jeden z materiałów, który wybierany jest zdecydowanie często do pokrywania dachów. Dzieje się tak głównie dlatego, iż jest to materiał stosunkowo niedrogi w porównaniu z innymi, a jednocześnie praktyczny oraz wytrzymały. Koszt blachodachówki jest nieporównywalnie niższy od kosztu blachówki ceramicznej, a śmiało można powiedzieć, iż blachodachówka jest niemal równie estetyczna. Blachodachówka jest zdecydowanie lżejsza niż dachówka ceramiczna, dlatego nadaje się idealnie także na pokrycie mniej solidnego dachu. Blachodachówka jest także dobrym wyborem w momencie, gdy chcemy pokryć dach na starym domu – np. podczas remontu. Stare konstrukcje mogą być dużo mniej solidne, dotknięte zębem czasu – blachodachówka sprawdza się idealnie także w przypadku starego budownictwa. Jest to materiał gładki, a to także ma spore znaczenie – blachodachówki sprawdzą się tam, gdzie zdarzają się dość obfite opady śniegu, a śnieg zalega często na dachach domów.

Blachowkręty – co to takiego?

Blachowkręty to specyficzny rodzaj elementów złącznych. Są często stosowanie w wielu branżach. Choć tutaj pisaliśmy o blachodachówce, to nie tylko w niej znajdują swojej zastosowanie. Głównym zadaniem blachowkrętów jest wykorzystywanie ich do łączenia ze sobą elementów wykonanych z metalu. W niektórych sytuacjach można użyć blachowkrętów także do łączenia ze sobą elementów drewnianych lub wykonanych z tworzyw sztucznych. Jak więc widać, blachowkręty mają bardzo szerokie zastosowanie i są dość uniwersalne.

Blachowkręty sprawdzają się bardzo dobrze w konstrukcjach o dość niewielkim obciążeniu – można je dowolnie wkręcać i wykręcać, a te zużyte zastępować tym samym nowymi. Blachowkręty spisują się znakomicie w przypadku łączenia blachodachówki, ale także do łączenia blach w przemyśle motoryzacyjnym, do skręcania ogrodzeń, etc.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu elementów. Zawsze trzeba je dobierać zgodnie z parametrami, których wymaga dana konstrukcja. Wybierając blachowkręty, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość ich wykonania oraz rodzaj zastosowanego materiału. Najlepsze jakościowo blachowkręty znajdziecie w ofercie firmy Stalmut.

Wracając do tematu układania blachodachówki oraz stosowania blachowkrętów w jej montażu. Zgodnie z wymogami dotyczącymi poprawnego użycia blachowkrętów przy montażu, zazwyczaj stosuje się ich 6 – 9 sztuk na każdy m2 dachu. Blachowkręty sprzedawane są w zestawach- łatwo można obliczyć sobie, ile elementów należy kupić do montażu dachu o danej powierzchni.