Data publikacji: 2022-05-25 Autor: Andrzej Janicki Komentarze: 0
Nity szczelne - co to takiego

Połączenia konstrukcyjne odbywają się na różnego rodzaju elementy oraz techniki. Do nich zalicza się między innymi nitowanie. W celu wykonania prawidłowego nitowania wykorzystuje się specjalne nity, do których zaliczają się właśnie nity szczelne. Chcąc się dowiedzieć, czym tak naprawdę są nity szczelne, a także do czego służą, warto jest zapoznać się z bardziej szczegółową specyfikacją nitów.

Rodzaje nitów

Przede wszystkim, nie powinniśmy zapominać o tym, iż nity szczelne nie są jedynym rodzajem nitów służących do wykonywania trwałych połączeń. Oprócz tego wymienia się przede wszystkim nity standardowe. To właśnie one wyróżniają się przede wszystkim tym, że są one bardzo uniwersalne w zastosowaniu. Dlatego, jeżeli nie mamy dokładnie sprecyzowanego przeznaczenia, a także jeszcze słabo znamy się na nitach, nity standardowe są najczęściej wybieranym rodzajem tych elementów połączeniowych.

Kolejnym rodzajem nitów, są nity otwarte. Przeznaczone są one głównie do połączeń w pracach wyróżniających się raczej niski obciążeniem. Następną grupą nitów, są nity rozprężne, które cechują się dużą siłą zacisku. Ich wyróżnikiem jest przede wszystkim to, że po stronie wewnętrznej zwiększają swoją objętość. Przez co są naprawdę wytrzymałe oraz odporne na zmianę swoich cech fizycznych.

Do czego potrzebne są nity szczelne?

Powyżej zobaczyliśmy, z jakimi między innymi rodzajami nitów możemy mieć do czynienia. Jednak na razie powinny nas interesować najbardziej nity szczelne. Rzeczywiście wyróżniają się one przede wszystkim wodoszczelnością. Stosujemy je w takich połączeniach, w których najbardziej będzie nam zależeć na ochronie przed wodą, ale nie tylko. Tak naprawdę nity szczelne mają chronić przed działaniem różnego rodzaju płynów.

Jednak, żeby nity dokładnie spełniały swoje zadanie, rzeczywiście powinny być jak najlepiej dopasowane pod względem swoich wymiarów. Jeżeli chcemy mieć całkowitą pewność tego, iż zastosowane nity szczelne sprawdzą się w swoim zadaniu, to możemy zastosować dodatkową uszczelkę. W ten sposób zyskamy gwarancję, że konkretne połączenie nie będzie podatne na działanie jakichkolwiek płynów.

Szeroki wybór nitów szczelnych

Wydawać by się mogło, iż kupując nity szczelne, tak naprawdę będziemy mieli do czynienia tylko z kilkoma rodzajami tych elementów przeznaczonych do połączeń. Nic bardziej mylnego. Ponieważ nity szczelne możemy podzielić pod względem naprawdę licznych parametrów, co daje nam bardzo dużą liczbę wariantów.

W pierwszej kolejności nity szczelne możemy podzielić na aluminiowe, jak i również te, które zostały wykonane ze stali ocynkowanej. Jest to bardzo ważne, aby materiał, który został wykorzystany do produkcji nitów szczelnych był odporny na działanie wody, a także innych płynów. Wtedy przynajmniej będziemy mieli pewność, że nie dojdzie do procesu korodowania. Do wyboru mamy również różne rozmiary nitów szczelnych, które dodatkowo wyróżniają się konkretnym poziomem wytrzymałości na zrywanie, czy też wytrzymałością na ścinanie w kilogramach.